Valborg välkomnar våren

13131673_766313060135137_5466348285800932502_o-1

Valborgsmässoafton infaller på solens ”kvartspunkt” i solhjulet, mitt emellan vårdagjämning och midsommar. Man firar vinterns sista dag. Valborg står för de flesta svenskar som symbol för våren och ljuset. Eldar från början tändes för att bränna upp det gamla och ge plats för det nya.

Valborg kom från Tyskland
Valborg är en gammal högtid som kom till Sverige från Tyskland någon gång under medeltiden. Eldarna fanns tidigt med och ursprunget är katolskt. Sedan 1400-talet firas dagen till minne av det tyska helgonet Sankta Walpurgis (Valborg). Hon var en abbedissa som levde på 700-talet.

För Svenska Föreningen på Island är det, förutom Lucia, vårt största evenemang där vi festar loss på en culiminarisk trerättersmeny följt av vårsånger, valborgseld och än mer sånger. Vi skålar för Ers Majestäts Konungens födelsedag och umgås på det bästa sätt.

I år firar vi Valborg på Restaurang Höfnin där vi som enskilt sällskap placeras på restaurangens festvåning en trappa upp. Menyn är verkligen delikat och som alla andra år har vi lyckats få ett bra pris från Höfnin plus att föreningen ger en extra sponsorpeng till samliga registrerade medlemmar.

Vi startar med mingel och fördryck följt av:

Förrätt 
Skaldjurssoppa ala Höfnin med hummer, pilgrimsmussla och blåmussla

Varmrätt 
Lågtemperad långstekt ryggbiff med bakad potatis, smörslungad svamp och morot plus bearnessås

Efterrätt: 
Ljummen äppelkaka med knäck, citronkräm, blåbär och vaniljglass.

Pris som inkluderar fördryck, trerätters meny och snaps vid vårelden till medlemmar 6.500 kr. och för icke medlemmar 7.900 kr. Priset är person och betalas in på föreningens konto vid anmälan. Vid anmälan kan du specificera om du vill få alternativ meny (fisk/vegetarisk) och om du allergisk mot något. Dryck till maten betalar var och en direkt till restaurangen.

Evenemanget är ett vuxenevenemang och tillåtet från 20 år. Vi kan inte ta emot betalning på plats så det är viktigt att du har betalat in innan till vårt konto. Information om det finner du i anmälan eller på vår hemsida.

Ta gärna med extra kontanter då vi kommer ha vårt populära lotteri 🙂

VARMT VÄLKOMNA!

Anmälan här